Przepisy obowiązujące posiadaczy psów w Lublinie

Aktualnie obowiązująca w Lublinie Uchwała RadyMiasta Lublin mówi :


....
Rozdział 5
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub
uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku
§ 12
1. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania bezpieczeństwa i środków
ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed
zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego, ponoszą też pełną odpowiedzialność za zachowanie tych zwierząt.

2. Właściciel nieruchomości zobowiązany jest zabezpieczyć nieruchomość, po której pies porusza się  swobodnie, w taki sposób, aby zapobiec możliwości wydostania się psa poza jej granice oraz umieścić w widocznym miejscu tabliczkę ze stosownym ostrzeżeniem.

 3.Na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku psa należy prowadzić na uwięzi. Zwolnienie psa z uwięzi jest dozwolone pod warunkiem, że pies ma założony kaganiec, a właściciel sprawuje kontrolę nad  jego zachowaniem. Psy ras uznanych za agresywne muszą być wyprowadzane na uwięzi i z założonym  kagańcem, i tylko przez osoby pełnoletnie mogące zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym w pobliżu zwierzęcia.

4. Właściciele zwierząt domowych są zobowiązani do uprzątania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku, w szczególności: klatki schodowe, windy,  chodniki, ulice, trawniki, place, parki, poprzez zebranie zanieczyszczeń do woreczka papierowego lub foliowego i wrzucenia ich do specjalnych pojemników typu Azor lub kosza na odpady.

5. Właściciele zwierząt domowych są zobowiązani stosować się do zakazów wprowadzania psów lub innych zwierząt na tereny przeznaczone do wspólnego użytku (obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych korzystających z psów przewodników).

6. Zabrania się zakopywania zwłok padłych zwierząt na terenie gminy Lublin. Zwłoki zwierząt domowych należy przekazywać do jednostki prowadzącej działalność w zakresie zbierania lub unieszkodliwiania zwłok zwierząt. Koszt unieszkodliwienia zwłok zwierzęcia ponosi jego właściciel, zgodnie z cennikiem obowiązującym w jednostce, potwierdzony wydaniem dokumentu o dokonaniu powyższych czynności.

7. Utrzymujący zwierzęta domowe a w szczególności: gryzonie, gady, płazy, ptaki, owady zobowiązani są zabezpieczać je przed wydostaniem się na zewnątrz oraz utrzymywać w sposób niepogarszający warunków zdrowotnych, sanitarnych i porządkowych oraz niepowodujący uciążliwości zapachowych lub innych w obiektach przeznaczonych na stały pobyt ludzi sąsiadujących z miejscem utrzymywania zwierząt.


 Regulamin przewozu zwierząt w komunikacji miejskiej 
 Przepisy dotyczące przewozu zwierząt i rzeczy.
W pojazdach zabronione jest przewożenie:
1. przedmiotów o wymiarach przekraczających wielkości ustalone przez organizatora (w odniesieniu do operatorów) lub przewoźnika,
2. zwierząt niebezpiecznych lub jadowitych
3. przedmiotów łatwopalnych, cuchnących, radioaktywnych, żrących, wybuchowych oraz innych materiałów niebezpiecznych
4. broni palnej lub gazowej, z wyjątkiem broni uprawnionych funkcjonariuszy w czasie pełnienia służby
5. przedmiotów, które mogą wyrządzić szkodę innym podróżnym przez uszkodzenie lub zabrudzenie ich ciała lub odzieży
6. zwierząt i rzeczy na miejscach przeznaczonych do siedzenia.

W pojazdach można przewozić zwierzęta i rzeczy, w szczególności według zasad:

 1. zwierzęta i rzeczy, z wyłączeniem wymienionych w § 6, jeżeli istnieje możliwość umieszczenia ich w pojeździe w sposób niezagrażający bezpieczeństwu ruchu, nieograniczający widoczności dla kierowcy, nieutrudniający przejścia oraz niezagrażający innym podróżnym (np. plecak na plecach)
2. zwierzęta i rzeczy w czasie przewozu powinny być odpowiednio zabezpieczone, np. pies winien mieć założony kaganiec i być trzymany na krótkiej smyczy, drobne zwierzęta w stosownych pojemnikach, a rzeczy w opakowaniach uniemożliwiających ich rozsypanie, rozbicie itp.
3. podróżny winien posiadać przy sobie i okazać na żądanie kierowcy lub kontrolerów aktualne, wymagane stosownymi przepisami prawa, świadectwa szczepienia przewożonego zwierzęcia
4. przewóz zwierzęcia i rzeczy może odbywać się wyłącznie pod stałym i ścisłym nadzorem podróżnego.


A poza tym wszystkim obowiązuje nas zdrowy rozsądek, praca nad zachowaniem psa, zadbanie o bezpieczeństwo otoczenia i o bezpieczenstwo psa, czyli m.in. widoczne oznaczenia psa np adresówka.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Fundacja EX LEGE zaprasza na bezpłatne szkolenie ,,Pierwsza pomoc dla psa/kota"

Seminarium agility Lublin 10-11 maj 2014.

MP Owczarków Belgijskich w IPO Kozienice